رمزگشایی از سیاست امنیتی و دفاعی اروپا(یک)

مقاله‌ای که احتمالاً در سیزده قسمت اینجا منتشر می‌شود، در مورد ESDP( سیاست امنیتی و دفاعی اروپا) است. قرار است روزی حدود یک صفحه‌اش را اینجا منتشر کنم. مقاله در سال 2006، و در مجله‌ی Armed Forces and Society چاپ شده و نویسندگانش، استفانی آندرسون و تامس سیتز از دانشگاه وایومینگ هستند.
هدفم بیشتر این است که هم ترجمه، و هم با برنامه‌ی زمانی کار کردن خودم را امتحان کنم. مقاله هم البته برای خودم جالب است. این شماره یک.
——–
رمزگشایی از سیاست امنیتی و دفاعی اروپا
ملت-سازی و هویت در اتحادیه اروپا
از یک دیدگاه نظامی، سیاست امنیتی و دفاعی اتحادیه اروپا(ESDP) به جنگ منطق می‌رود. چرا متحدان اروپایی به دنیال ایجاد یک نیروی نظامی رقیب، خارج از ناتو هستند، در حالی که نگران انزواگرایی آمریکا هستند و توان و اراده‌ی تأمین منابع لازم را ندارند؟ این مقاله، یک انگیزه‌ی جایگزین برای تأسیس برنامه‌ی دفاعی اروپا مطرح می‌کند: توسعه و تقویت یک «هویت اروپایی». به طور مختصر، ESDP برای ادامه‌ی پروژه‌ی ملت‌سازی در اتحادیه‌ی اروپای در حال گسترش طراحی شده‌است. این مقاله، یک چارچوب سازه‌انگاری اجتماعی را برای تحلیل این توسعه پیشنهاد می‌کند.
واژگان کلیدی: اتحادیه‌ی اروپا، ناتو، ملت‌سازی، سازه‌انگاری، امنیت اروپا

بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر، ایالات متحده در استراتژی امنیت ملی‌اش(NSS)، تأکید ویژه‌ای بر روابط خود با نزدیک‌ترین متحدان‌اش می‌کند: « آمریکا بدون همکاری حمایتی متحدان‌اش در کانادا و اروپا، نتایج باثبات کمی را می‌تواند در جهان،‌ به دست بیاورد». به عنوان بخشی از این استراتژی، دولت آمریکا، نیرومندکردن سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) را پیگیری می‌کند: «ناتو باید قابلیت به میدان فرستادن نیروهای آموزش ویژه دیده‌ی به شدت قابل حرکت را، برای هر زمانی که به آنها برای پاسخ به تهدید علیه هر کدام از اعضاء ائتلاف مورد نیاز است، پیدا کند»
با این حال، آینده‌ی ناتو نامشخص به نظر می‌رسد. به همان اندازه که ایالات متحده گرایش به افزایش همکاری در ائتلاف دارد، اتحادیه‌ی اروپا به دنبال ایجاد سیاست امنیتی و دفاعی اروپا(ESDP)ی مجزا و قابل تفکیک، اگر نه جداگانه، برای خود است. با وجود اینکه NSS اعلام می‌کند که آمریکا از این تغییرات «استقبال» می‌کند، همچنین ذکر می‌کند که «ما نمی‌توانیم این فرصت را برای آماده‌سازی بهتر دموکراسی‌های فراآتلانتیک برای چالش‌های پیش رو از دست دهیم.» همان‌طور که استفن لارابی توضیح می‌دهد: «بیشتر نیروها و دارایی‌هایی که برای ESDI(هویت امنیتی و دفاعی اروپا) مورد نیاز خواهند بود، در حال حاضر به ناتو متعهد هستند. اگر این نیروها برای وظایف مرتبط به ESDI بازسازی شوند، و به ویژه اگر برنامه‌ریزی EU برای این مأموریت‌ها، در همکاری نزدیک با فرایند برنامه‌ریزی دفاعی ناتو انجام نشود،‌ ESDI به جای تقویت،‌به تضعیف ناتو می‌انجامد.»
چرا اتحادیه‌ی اروپا به دنبال ESDP است؟ یک هدف کلیدی که همواره در تحلیل‌های ESDP نادیده گرفته می‌شود، اهمیت آن برای پروژه‌ی ملت-یا هویت-سازی اتحادیه‌ی اروپا است، ‌که برای همگرایی بیشتر الزامی است. این مقاله نشان می‌دهد که به جای پیگیری دوگانه‌سازی یا جانشینی ناتو، اتحادیه‌ی اروپا به دنبال یک هویت امنیتی و دفاعی است، نه برای بازدارندگی یا دفاع، که برای ارتقاء یک هویت سیاسی اروپایی. برای «اروپایی بودن اروپا»، اتحادیه‌ی اروپا نیاز به یک سیاست خارجی و امنیتی دارد تا خود را از سیاست خارجی و امنیتی آمریکا، که غالباً با آن در هم بافته دیده می‌شود، متمایز کند. شکل‌گیری و اجرای چنین سیاستی برای موفقیت اتحادیه،حیاتی است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s