رمزگشایی از سیاست امنیتی و دفاعی اروپا(سه)

در presidency conclusion اجلاس کلن در ژوئن 1999،‌ دولت‌های عضو، اعلامیه‌ی سنت‌مالو را بازتاب داده و اعلام کردند که مقرر کرده‌اند که «اتحادیه‌ی اروپا باید نقش کامل‌اش را در صحنه‌ی جهانی بازی کند». دولت‌های عضو متعهد شدند بودجه‌ی نظامی‌شان را کاهش ندهند و سعی کنند « نیروهای نظامی اروپایی ملی و چندملیتی، مثلاً یوروکورپس(Eurocorps) را گرد هم آورند». آنها قاطعانه اعلام کردند که «اتحادیه باید ظرفیت عمل مستقل را با حمایت نیروهای نظامی قابل اطمینان، روش‌هایی برای تصمیم‌گیری در مورد استفاده از آنها،  و آمادگی برای انجام چنین کاری، برای پاسخ به بحران‌های بین‌المللی بدون پیش‌داوری* نسبت به عملیات‌های ناتو داشته باشد». در اجلاس سران سال 1999 در هلسینکی، دولت‌های عضو اتحادیه‌ی اروپا صراحتاً اعلام کردند که نیروی واکنش سریع 60000نفری خودشان را مستقل از ناتو تشکیل خواهند داد. اگرچه تصور شده بود که تا 2003 این نیروها عملیاتی شوند، نیروی واکنش سریع اروپا هنوز به ثمر نرسیده‌است. هرچند در فوریه‌ی 2004، فرانسه، آلمان و بریتانیا، یک نیروی نظامی مشترک را برای ایجاد یگان‌هایی متشکل از 1500 سرباز برای وارد عمل شدن در زمان کوتاه تشکیل دادند.

آیا ESDP می‌تواند جای ناتو را بگیرد؟

بخش بزرگی از ادبیات در مورد ESDP روی تحلیل امنیتی سنتی تمرکز می‌کند. با استفاده از چشم‌انداز امنیتی سنتی، بسیاری از نویسنده‌ها منطق ESDP را به دلایل مختلف زیر سؤال می‌برند: (1) یک اتحاد دفاعی ارزان، اثربخش، و ثابت‌شده- ناتو- را به خطر می‌اندازد؛ (2) ممکن است ایالات متحده را از اروپا بیرون براند،‌ و بدین ترتیب انزواگرایی آمریکا را ارتقا دهد، و موازنه‌ی قدرت در اروپا را به محض بازیابی قدرت آلمان، بر هم زند؛ (3) تقسیم‌بندی ایجادشده توسط ESDP، احساس اتحاد را هم در میان اروپایی‌ها(همگرایی‌خواهان در مقابل آتلانتیک‌گرایان در مقابل بی‌طرف‌ها) و هم بین ایالات متحده و اروپا تضعیف کند، دسته‌بندی‌ای که روس‌ها به دنبال بهره‌برداری از آن هستند؛(4) با بررسی جمعیت مسن اروپا و برنامه‌های وسیع حقوق بازنشستگی، دولت‌های عضو EU به سختی می‌توانند از عهده‌ی افزایش مورد نیاز در بودجه‌ی دفاعی برآیند. به عنوان یک نتیجه از کتاب‌های کمی که در مورد ESDP وجود دارد، بیشتر آنها بر زیرسؤال بردن منطق و سازگاری آن با ناتو تمرکز می‌کنند. رابرت ای. هانتر در «سیاست امنیتی و دفاعی اروپا: رفیق یا رقیب ناتو؟» به موضوعات دوگانه‌سازی و تجزیه می پردازد. کتاب استنلی اسلون، «ناتو، اتحادیه‌ی اروپا و جامعه‌ی آتلانتیک: تجدید نظر در معامله‌ی فراآتلانتیک» بحث می‌کند که نباید فایده‌ی ناتو را دست کم گرفت.

قطعاً، ESDP پیشرفت‌های قابل توجه‌ای را در هفت سال گذشته داشته‌اشت. از 1998 تا کنون، ESDP دستخوش نهادسازی‌های چشمگیری شده‌است. اتحادیه‌ی اروپا یک نماینده‌ی عالی برای سیاست خارجی و امنیتی مشترک، یک کمیته‌ی سیاسی و امنیتی، یک کمیته‌ی نظامی اتحادیه‌ی اروپا، یک هیئت نظامی اتحادیه‌ی اروپا، یک واحد سیاست‌گذاری، یک مرکز وضعیت، یک آژانس دقاعی اروپا و یک نهاد مطالعات امنیتی اتحادیه‌ی اروپا ایجاد کرده‌است. با وجود این، خاویر سولانا، نماینده‌ی عالی، در خطاب به گروه کاری اقدام خارجی کنوانسیون قانون اساسی اروپا** مطرح کرد که اراده‌ی سیاسی‌ای وجود ندارد: «ساختارهای کارا، دسترسی به منابع مناسب،  نظم و ترتیب نهادی، در غیاب یک اراده‌ی سیاسی واقعی از طرف دولت‌های عضو ما، اهمیت چندانی ندارند.»

با بررسی دشواری‌هایی که اتحادیه‌ی اروپا برای ساختن حتی 60000 نیروی واکنش سریع اروپایی قدرتمند داشته‌است، با وجود اظهارنظرهای رسمی عمومی مخالف، می‌شود نتیجه گرفت که            خواسته‌های اتحادیه‌ی اروپا، با واقعیت فاصله‌ی زیادی دارد. بدون شک، اتحادیه‌ی اروپا بیان مقتدرانه‌ی جاه‌طلبی‌هایش را، حتی برای امکان یک نیروی نظامی هسته‌ای مشترک، هدف گرفته‌است، اما بعد از چهارده سال بر سر میز مذاکره، دولت‌های عضو همچنان تصمیم نگرفته‌اند که دفاع مشترک داشته‌باشند یا چگونه برای تصمیم‌های سیاست خارجی و امنیتی رأی‌گیری کنند. خیلی ساده، اراده‌ی سیاسی‌ای وجود ندارد.

*: prejudice. منظور نویسنده را نفهمیدم، در نتیجه معمول‌ترین ترجمه را به کار بردم!

**: External ActionWorking Group of the European
Constitutional Convention. تا حد زیادی به ترجمه‌ی خودم مشکوکم!

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s