روزهای کاتالان: رشد جمهوری‌خواهان

منبع: لاونگاردیا

منبع: لاونگواردیا

نظرسنجی جدید روزنامه‌ی چپ‌گرای لاونگواردیا برای مجلس محلی کاتالونیا منتشر شده است و نشان می‌دهد گروه استقلال‌طلب و چپ‌گرای «چپ جمهوری‌خواه کاتالونیا» رقابت بسیار نزدیکی با ائتلاف میانه‌روی ناسیونالیست کاتالان «همبستگی و اتحاد» دارد. در واقع اگر انتخابات امروز برگزار شود، چپ جمهوری‌خواه شانس زیادی برای اولین پیروزی بعد از گذار اسپانیا به دموکراسی خواهد داشت. نمودار زیر، سهم همبستگی و اتحاد و چپ جمهوری‌خواه را در انتخابات‌های منطقه‌ای بعد از مرگ فرانکو نشان می‌دهد. رابطه‌ی معکوس بین عملکرد انتخاباتی دو حزب قابل توجه است:

CiU-ERC

نظرسنجی، ضمناً ادامه‌ی سقوط دو حزب اصلی اسپانیا در سه دهه‌ی گذشته را هم نشان می‌دهد. حزب سوسیالیست و حزب محافظه‌کار مردم روی همدیگر 30 کرسی را برنده می شوند، یعنی 9 کرسی کمتر از انتخابات 2012 و 16 کرسی کمتر از انتخابات 2010. نمودار زیر، مجموع نماینده‌های این دو حزب در پارلمان کاتالونیا را با مجموع نمایندگان چپ جمهوری‌خواه و همبستگی و اتحاد مقایسه می‌کند( کرسی‌های حزب «اتحاد میانه‌ی دموکرات» در انتخابات 1980 و کرسی‌های حزب «اتحاد مردمی» در انتخابات‌های 1984 و 1988 را برای حزب مردم در نظر گرفته‌ام):

Coalition Comparison

سقوط سریع احزاب سوسیالیست‌ و مردم، در کنار رشد سریع احزاب تندروی کاتالان( «کاندیداهای اتحاد مردمی» چپ استقلال‌طلب تندرو و البته حزب شدیداً مخالف استقلال «شهروندان») و ثبات نسبی و حتی رشد آرام دو حزب سنتی کاتالونیا را می‌شود از دو طرف نگاه کرد. از یک طرف می‌شود گفت این روند، نمود فاصله‌گرفتن هر چه بیشتر کاتالونیا از اسپانیا است. از آن طرف اما می‌شود گفت این وضعیت در امتداد روند غالب عدم محبوبیت احزاب سوسیالیست و مردم در اسپانیاست. این دو گزاره الزاماً در تضاد با هم نیستند. مفصل‌تر درباره‌ی این روند، که مثلاً شامل محبوبیت زیر بیست درصدی نخست‌وزیر و همچنین رهبر اپوزیسیون هم می‌شود، می‌نویسم.

چرا اتحاد و همبستگی که تقریباً در دوران بعد از فرانکو بر سیاست کاتالونیا تسلط داشته است، در حال سقوط است؟ احتمالاً بهترین توضیح، تغییر موضع حزب از ملی‌گرایی معتدل کاتالان و خواست خودمختاری بیشتر به خواست استقلال کامل باشد. چپ جمهوری‌خواه همیشه پرچمدار استقلال کاتالونیا بوده و حتی قبل از به قدرت رسیدن فرانکو، دو بار در سال‌های 1931 و 1934 اعلام استقلال کرده است. استقلال شعار همیشگی چپ جمهوری‌خواه بوده و همه اصل را به کپی ترجیح می‌دهند!

سال پیش آرتور ماس، رییس ایالت کاتالونیا که عضو اتحاد و همبستگی است، اعلام انتخابات زودرس کرد و انتخابات را به عنوان نشانه‌ای از تمایل شهروندان کاتالونیا برای استقلال مطرح کرد و قول برگزاری رفراندوم استقلال در صورت رأی آوردن داد. ضمناً حمایت خودش و حزب از استقلال کاتالونیا را هم اعلام کرد. از همین جا بود که تاج و تخت اتحاد و همبستگی به لرزه افتاد. بر خلاف امید و انتظار ماس، سهم رأی آنها به شدت کاهش پیدا کرد و چپ جمهوری‌خواه اکثر ریزش رأی رقیب میانه‌رویش را جذب کرد. با وجود مانورهای سیاسی ماس در برابر راخوی، که به نظر موفق هم بوده‌اند و نخست‌وزیر اسپانیا را به دادن امتیازهایی وادشته‌اند، این روند همچنان ادامه دارد. هیچ شکی به نیات استقلال‌طلبانه‌ی چپ جمهوری‌خواه نیست. در کشاکش بحران اقتصادی و موج رو به رشد ملی‌گرایی کاتالان، مسئله‌ی کاتالان شاید این بار پاسخ دیگری بگیرد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s