متظاهران

 وقتی گفته می‌شود آمریکا باید کنترل بهتری بر رویدادهای خارجی داشته باشد، منظور این است.

mccainbeblawi

میکا زنکو، فارین پالیسی: یکشنبه در برنامه‌ی «Meet the Press»، دیوید گریگوری در بحث درباره‌ی خشونت وحشیانه‌ی دولت مصر علیه معترضان غیرنظامی پرسید «چرا آمریکا نمی‌تواند کار بیشتری انجام دهد و چرا نمی‌توانیم اثرگذاری بیشتری داشته باشیم؟». ورای رویدادهای کنونی مصر، پرسش گریگوری پرسشی است که مقامات، سیاستگذاران و تحلیل‌گران آمریکایی دائماً درباره‌ی هر منطقه یا کشوری که اهداف سیاست خارجی آمریکا را نقض کند مطرح می‌کنند.

باور متوهمانه‌ به توانایی آمریکا در شکل‌دادن، فشار آوردن، اثرگذاری، تغییر، هدایت یا کنترل رویدادهای خارجی، باوری ریشه‌دار و گسترده در حلقه‌ی سیاست خارجی ساکن واشنگتن است. پیامد مستقیم این باور این است که هرگاه یا هر وقت جایی روی کره‌ی زمین اتفاق بدی می‌افتد، به خاطر اشتباه آمریکاست. برای تداوم این پیش‌فرض بنیادین، باید به ده نکته تظاهر کنید:

اول) تظاهر کنید که آمریکا در گذشته از تأثیرگذاری بسیار وسیع‌تری در امور خارجه برخوردار بود. در مواقع شک و تردید رویدادهای کنونی را با جنگ سرد مقایسه کنید که به شکل روزافزونی به غلط به عنوان دورانی به یاد آورده می‌شود که تمام رهبران خارجی مستقیماً از واشنگتن یا مسکو دستور می‌گرفتند. تمام شواهد گسترده‌ای که خلاف این را نشان می‌دهد فراموش کنید. با شروع از این استاندارد غلط اطاعت بی‌نقص از فرامین آمریکا در آن دوران، اثرگذاری آمریکا همیشه در حال کاهش است.

دوم) تظاهر کنید که وقتی کشورهای دیگر بر اساس امیال واشنگتن عمل نمی‌کنند، رفتار بد آنها از کمبودهای سیاست خارجی آمریکا در جایی دیگر نشأت می‌گیرد. وجود هر مشکلی در سیاست خارجی آمریکا در هر کجای دنیا مسری است و اگر به آن اجازه‌ی نشر داده شود، عامل مستقیم مشکلات سیاست خارجی در هر جای دیگری خواهد بود.

سوم) تظاهر کنید که رهبران خارجی تصمیماتشان را نه بر اساس منافع کوته‌بینانه‌ی خودشان یا منافع ملی دولتشان، که بر اساس محاسبه‌ی روزانه‌ی اعتبار آمریکا می‌گیرند. اگر تصمیم یک رهبر خارجی خلاف خواسته‌ی واشنگتن است، اعتبار جهانی آمریکا در حال کاهش است و نیازمند «بازیابی» است.

چهارم) تظاهر کنید که دیپلماسی بی سر و صدا و محکوم کردن اتفاق‌ها بی‌معنی است و تنها یک رویداد یا تغییر سیاست عمده می‌تواند اشتباه‌های یک کشور یاغی را اصلاح کند. اقدامات سیاست خارجی که قابل دیدن یا اندازه‌گیری نیستند، یا آنها که پیامدی آشکار و بلافاصله ندارند، بی‌ارزش هستند.

پنجم) تظاهر کنید که دولت‌های همسایه و نزدیک نه وجود دارند و نه منافع رقابتی خودشان را در کشور «یاغی» پیگیری می‌کنند. یا اگر آن دولت‌ها منافع خودشان را دارند که اهداف آمریکا را زیر سؤال می‌برند، تظاهر کنید که چنین منافعی موقتی هستند و با رهبری کردن کافی رییس‌جمهور و گرفتن موضع محکم قابل تغییر هستند.

ششم) تظاهر کنید که رهبران خارجی و شهروندانشان تاریخچه‌ی اقدامات آمریکا را در کشورشان یا نقش اقدامات آمریکا را در رسیدن به وضعیت فعلی فراموش کرده‌اند. اگر آنها مداخلات نظامی یا دیپلماتیک گذشته‌ی آمریکا را در کشور یا منطقه‌شان ذکر کردند، آنها به گذشته چسبیده‌اند و ارزیابی و تفکری که به سیاست کنونی آمریکا منجر شده است را نادیده می‌گیرند.

هفتم) تظاهر کنید رهبران خارجی و شهروندانشان به شدت علاقه‌مندند که به دستان واشنگتن شکل داده و هدایت شوند. آنها به رنجش‌های قدیمی و درگیری‌های فرقه‌ای خودشان محدود شده‌اند و در نتیجه تشنه‌ی ایفای نقش عمو سام به عنوان دلال و مجری عصری جدید در سیاستشان هستند. این برای آنها همان‌قدر مهم است که برای ما. همان‌طور که جان کری اغلب می‌گوید: « رهبری جهانی امری حیاتی برای آمریکاست، نه لطفی که ما به کشورهای دیگر می‌کنیم».

هشتم) وقتی اینها به نتیجه نرسیدند، تظاهر کنید که رهبر خارجی مخالف از مهارت‌های رهبری یا درک کافی برای فهم منافع کشورش- که تصادفاً همان چیزهایی هستند که آمریکا می‌خواهد- بی بهره است. تظاهر کنید که جانشینان آنها قضیه را متوجه می‌شوند و موافق آمریکا خواهند بود.

نهم) تظاهر کنید که تلاش‌های ناکارای قبلی برای اصلاح رهبران نامطیع دیگر کشورها هیچ درس عبرتی برای اعمال در وضعیت فعلی نداشته‌اند. این مورد، نیازمند آگاه نبودن از مثال‌های تاریخی قابل مقایسه است و باور این نکته که سازوکارهای سیاسی و اجتماعی در کشورهای سرکش کاملاً یکتا هستند.

ده) تظاهر کنید که هر گاه و هر جا وضعیتی نامطلوب رخ می‌دهد، در نهایت این وظیفه‌ی آمریکاست که با انجام «بیشتر» از چیزی، مسئله‌ را رفع و رجوع کند. هرگز نپرسید که چرا آمریکا متعهد به انجام کاری بیشتر است، و البته هرگز نپرسید چرا شما به چنین باوری رسیده‌اید و نپرسید که این کار چه دستاوردی خواهد داشت.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s