در اهمیت «و»

bombs_in_spain

صفر) مملکت 20 سال است که در رکود اقتصادی است. برای مدتی طولانی قحطی و بیکاری و تورم و عقب‌ماندگی حکمفرما بوده است. از بزرگان جمع کاری برنمی‌آید. خیلی‌هایشان مرده‌اند یا سال‌های آخرشان را می‌گذرانند. اکثریتشان یا در زندانند یا در تبعید در فرانسه یا آمریکا مشغول زندگی‌اند. دیکتاتوری حاکم ذره‌ای رحم و مروت ندارد. خرده فرهنگ‌های محلی را سرکوب کرده است و خیلی‌ها را به بهانه‌های واهی یا غیرواهی راهی زندان یا طناب دار یا جوخه‌ی اعدام کرده است. باید کاری کرد؛ ما می‌توانیم. گروهی دانشجو پیشگام می‌شوند. گروه «و» تشکیل می‌شود تا راهی جدید باشد برای بهبود اوضاع مردم و تغییر وضعیت حکومت.
اول) 14 سال بعد، یک صبح آرام، صدای بلندی از خیابان کلادیو کوئه‌یوی مادرید شنیده می‌شود. ماشین حاوی نخست‌وزیر به بالا پرتاب می‌شود و روی سقف کلیسای مجاور فرود می‌آید. لوییس کاررو بلانکو، جانشین مقرر فرانکو، کشته می‌شود. نخست‌وزیر جانشین قول اصلاحاتی می‌دهد و اصلاحاتی انجام می‌دهد. فرانکو مرگ جانشین و معتمدش را می‌بیند و می‌میرد. رژیم فرانکو، بدون فرانکو و بلانکو و به مدد شاه آزادی‌خواه، ظرف مدتی کوتاه از هم می‌پاشد. آن همه تلاش برای قتل روح آزادی‌خواهی به جایی نمی‌رسد. جنگاوران گروه «اتا» با قتل بلانکو، امید زیادی به دموکراسی‌خواهان می‌دهند.
دوم) گروه‌های فاشیستی و طرفداران فرانکو بعد از مرگ فرانکو و رژیمش به اتا و همراهانش رحم نمی‌کنند. اتا می‌کشد، آنها هم می‌کشند. دموکراسی برقرار است، اما اتا اسلحه را کنار نمی‌گذارد. دولت ائتلافی گذار به دموکراسی آدولفو سوارس به مدد شاه آزادی‌خواه، از کودتای منادیان ارتجاع و دیکتاتوری جان سالم به در می‌برد و بعد دولت را بعد از مدت‌ها به چپ‌گرایان تحویل می‌دهد. فلیپه گونسالس سوسیالیست در چهل سالگی به قدرت می‌رسد و 14 سال فرمان هدایت اسپانیا را در دست می‌گیرد. دموکراسی را پایدار می‌کند و اتحادیه‌های مارکسیستی کارگری را آرام می‌کند و قوانین قرون وسطایی دوره‌ی فرانکو را با قوانینی پیشرو جایگزین می‌کند. حوالی انتخابات 1996 است که اسنادی افشا می‌شوند. دولت سوسیالیست از گروه‌های فاشیستی در جنگ خیابانی‌شان علیه اتا حمایت کرده است. دولت چپ‌گرای دموکرات به فاشیست‌ها پول و اسلحه و اطلاعات رسانده است تا در اسپانیا و فرانسه چهره‌های مظنون به همکاری با اتا را ترور کنند. واکنش عمومی به شدت منفی است. گونسالس بعد از 14 سال شکست می‌خورد. اولین دولت راست‌گرای بعد از فرانکو، به نخست‌وزیری خوسه ماریا آسنار سر کار می‌آید. آسنار، اصالتاً باسک است. موقعیت برای مذاکره عالی است. آسنار و حزب مردم اما اهل مذاکره نیستند.
سوم) آسنار دست به اصلاحات اقتصادی می‌زند. مقررات‌زدایی و خصوصی‌سازی و کاهش مالیات‌ها و کاهش تصدی‌گری دولت، به اقتصاد اسپانیا جانی دوباره می‌دهد. بیکاری به رقم‌هایی باور نکردنی رسیده است. اسپانیا می‌تواند سرش را در اروپا بالا بگیرد و ادعای بزرگی کند. سه روز تا انتخابات پارلمان مانده است. در تمامی نظرسنجی‌ها، آسنار با حدود پنج درصد اختلاف برای سومین بار پیروز انتخابات است و می‌تواند تا 2008 نخست‌وزیر بماند. ده سال پیش در چنین روزی، یازده مارس 2004 و دقیقاً دو سال و نیم بعد از حملات یازده سپتامبر، ده انفجار در قطارهای محلی مادرید رخ می‌دهد. 1800 نفر زخمی و 191 نفر کشته می‌شوند. آسنار نگران است مردم شرکت دولت در جنگ عراق را مسبب انفجارها ببینند و بلافاصله اتا را مسئول انفجارها می‌داند. انفجارها شباهتی به عملیات‌های قبلی اتا ندارند، حجم کشته و زخمی‌ها هم اصلاً با اقدامات قبلی اتا قابل مقایسه نیست. کسی غیر از بخش‌های شدیداً وفادار حزب مردم حرف آسنار را باور نمی‌کند. تظاهرات‌هایی گسترده ظرف یکی دو روز باقی مانده علیه آسنار و دولت برگزار می‌شود. آسنار انتخابات را با پنج درصد اختلاف می‌بازد و دولت را به سوسیالیست‌ها بر می‌گرداند.
چهارم) اتا مخفف عبارت «سرزمین مادری باسک و آزادی» به زبان باسک(ائوسکادی تا آسکاتاسونا) است. خود اتا در زبان باسک معنی «و» می‌دهد. گروه تروریستی و در حال احتضار اتا طرفدار استقلال باسک و تشکیل دولتی چپ‌گرا در باسک بوده و هست. در چهار بار جابه‌جایی قدرت بین راست‌گراها و چپ‌گراها از 1975 تا الان، سه بار مستقیماً با این گروه مرتبط بوده‌اند. جابه‌جایی پنجم ممکن است در سال 2015 اتفاق بیفتد. آیا چپ‌گراها با شعار مذاکره با اتا برای انحلال وارد انتخابات می‌شوند و افکار عمومی را به نفع خودشان تغییر می‌دهند؟ بعید است. اتا اثرات مثبت و منفی‌اش را گذاشته و حالا در اوج انزوا، احتمالاً تحت حکومت دولتی راست‌گرا در اسپانیا به تاریخ می‌پیوندد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s