آینده آبی است.

منتشر شده در شماره‌ی دوم دوهفته‌نامه‌ی روشن:

انتخابات میان‌دوره‌ای سال 2014 آمریکا در روز چهارم نوامبر برای انتخاب اعضای مجلس نمایندگان و 36 سناتور برگزار شد. نتیجه‌ی انتخابات، پیروزی مورد انتظار جمهوری‌خواه‌ها و کاهش سهم حزب دموکرات از قدرت بود. جمهوری‌خواهان بعد از 8 سال اکثریت هر دو بخش کنگره را در اختیار گرفته‌اند. با رسیدن اوباما به دو سال آخر ریاست جمهوری که برای همه‌ی رؤسای جمهور دوره‌ی رکود است، و از دست رفتن کنگره، دموکرات‌ها در ضعیف‌ترین وضعیت خود از 2006 قرار گرفته‌اند. این اما پایان قصه نیست. این وضعیت دوام نخواهد داشت.

***

2014-12-17 16.01.59

روشن بخوانید!

در سال 1892، گروور کلیولند برای دومین بار به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد و بعد از مدت‌ها حزب دموکرات به شکل همزمان ریاست‌جمهوری و اکثریت هر دو مجلس قانون‌گذاری آمریکا را در اختیار گرفت. این وضعیت دو سال بیشتر به طول نینجامید و تا انتخابات 1912 که دموکرات‌ها را بعد از 16 سال راهی کاخ سفید کرد و به آنها در سنا و مجلس نمایندگان اکثریت داد تکرار نشد. دو سال بعد از آن انتخابات، صد سال پیش، ویلسون که آن موففیت تاریخی را به دست آورده بود، در اولین انتخابات میان‌دوره‌ای دوران ریاست‌جمهوری‌اش 60 کرسی مجلس نمایندگان را از دست داد. از 1914 تا امروز، در بیست و شش انتخابات میان‌دوره‌ای مجالس قانون‌گذاری آمریکا، تنها در سه مورد حزب رییس‌جمهور مستقر موفق به افزایش سهمش از نمایندگان مجلس شده است. این اتفاق یک بار در 1934 و در نتیجه‌ی بهبود اقتصادی پس از رکود بزرگ 1929 تحت مدیریت فرانکلین روزولت، یک بار در 1998 و زیر سایه‌ی تلاش جمهوری‌خواهان برای استیضاح کلینتون محبوب، و یک بار در 2002 برای کمک به رییس‌جمهوری که کشور صدمه دیده در حملات یازده سپتامبر را به جنگی انتقام‌جویانه فرستاده است واقع شده است. در تمامی 23 دوره‌ی دیگر، رییس‌جمهور و حزب متبوع، انتخابات میان‌دوره‌ای را با کاهش سهمشان در مجلس نمایندگان به پایان برده‌اند. در انتخابات‌های همزمان سنا هم، تنها شش بار، از جمله یک بار در 1934 با روزولت و یک بار در 2002 با جرج بوش دوم، حزب رییس‌جمهور موفق شده است کرسی‌های سنایش را افزایش دهد. انتخابات 1998 که در هیاهوی استیضاح کلینتون برگزار شد، این ویژگی استثنایی را هم دارد که اولین بار بعد از 1822 بود که رییس‌جمهوری بعد از شش سال در قدرت بودن با افزایش سهم حزبش در قدرت مواجه می‌شد. این نشان می‌دهد که روی هم رفته، انتظار زیادی نمی‌شد از عملکرد حزب دموکرات در انتخابات چهارم نوامبر 2014 داشت.

مجله‌ی تایم شماره‌ی 27 اکتبر 2014، یک هفته قبل از انتخابات، طرح روی جلدش را به رند پال، یکی از کاندیداهای احتمالی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 اختصاص داده بود. پرونده‌ی ویژه عنوان «بازسازی‌های رند پال: آیا او می‌تواند بیماری جمهوری‌خواهان را درمان کند؟» را به خود می‌دید و با گزارشی از سخنرانی پال در دانشگاه کارولینای جنوبی آغاز می‌شد. گزارش با این نکته شروع می‌شد که در جلسه‌ی سخنرانی، اثری از اقلیت‌ها و حاشیه‌نشین‌ها نبود. کسی نبود که خالکوبی داشته باشد و پسر موبلند گوشواره به گوشی توی جلسه شرکت نکرده بود. از قضا در خود سخنرانی، پال به همین نکته اشاره کرده بود: حزب جمهوری‌خواه در حال از دست دادن اقلیت‌هاست، و باید برای به دست آوردنشان تلاش کند. اشاره‌ای هم شده بود که رند پال از نظر جلب اقلیت‌ها به حزب جمهوری‌خواه موقعیتی یگانه دارد و مثلاً بین گزینه‌های نامزدی جمهوری‌خواهان، تنها اوست که بعد از جنجال‌های پیش آمده در فرگوسن بر اثر قتل جوانی سیاهپوست به دست پلیس، به دیدار رهبران سازمان‌های مدافع حقوق اقلیت‌های نژادی در آمریکا رفته است.

10805295_10204544512586576_260235350_n

این یگانگی رند پال تا حدی از عقاید نسبتاً خاص او منتج شده است، اما ایدئولوژی تنها دلیل رفتارها و گفتارهای او نیست. پال با هوشمندی دریافته است که پایگاه رأی جمهوری‌خواهان با تهدیدی جدی مواجه است. بررسی ترکیب جمعیتی رأی‌دهندگان در انتخابات‌های اخیر آمریکا به خوبی نشان می‌دهد که جمهوری‌خواهان اکثریت قابل توجهی در میان رأی‌دهندگان مردان میانسال به بالای سفیدپوست دارد و غیر از این، تقریباً در تمامی گروه‌های جمعیتی بازنده است. این گروه خاص، کمتر از یک پنجم جمعیت کنونی آمریکا را تشکیل می‌دهد و با عوامل جمعیتی مثل مهاجرت، ازدواج بین نژادها و نرخ زاد و ولد، سهمش به تدریج کمتر هم خواهد شد. در انتخابات میان‌دوره‌ای 2014، رأی حزب دموکرات در میان سیاه‌پوستان، لاتین‌تبارها و آسیایی‌تبارها به ترتیب 79 درصد، 28 درصد و یک درصد بیشتر از حزب جمهوری‌خواه بوده است. دموکرات‌ها تنها در میان سفیدپوستان غیرلاتین با اختلاف 22 درصد به جمهوری‌خواه‌ها باخته‌اند. در گروه‌های سنی هم در میان 18 تا 44 ساله‌ها اکثریت با دموکرات‌هاست، اما 45سال به بالاها به جمهوری‌خواهان رأی داده‌اند.

974442_10204544512626577_1397807720_n

این وضعیت، خاص این انتخابات نیست. آمارهای مربوط به انتخابات 2012 هم تا حد زیادی به این اعداد و ارقام شباهت دارند. وضع جمهوری‌خواه‌ها در میان زنان نیز تعریف چندانی ندارد. در انتخابات اخیر، حتی بعضی کاندیداهای زن جمهوری‌خواهان، مثل جونی ارنست از آیووا، در میان زنان قافیه را به حریف دموکرات خود( در مورد ارنست، یک مرد) باختند. در انتخابات ریاست‌جمهوری 2012، 52 درصد مردان به میت رامنی رأی دادند، اما رأی 55 درصد زنان، کافی بود تا اوباما همچنان در کاخ سفید باقی بماند. نظرسنجی‌ها از نسل جدیدی که پیرترینشان تازه به سن تأثیرگذاری رسیده‌اند و جوان‌ترینشان چند سال دیگر به سن رأی دادن می‌رسند، نسل هزاره، نشان می‌دهد که در دیدگاه‌های اقتصادی و دیدگاه‌های اجتماعی، تا حد زیادی به دموکرات‌ها نزدیک‌اند و از جمهوری‌خواه‌های فعلی فاصله می‌گیرند: دولت بزرگی می‌خواهند که خدمات بیشتری به شهروندان ارائه کند، چند برابر نسل‌های قبلی خالکوبی و جایی غیر از گوششان را سوراخ می‌کنند، عمدتاً با سقط جنین مخالفت نمی‌کنند، گرایش مذهبی‌شان کمتر است و گرایش بیشتری به آزادی‌های اجتماعی دارند. حزب جمهوری‌خواه فعلی، منهای گروه کوچکی که از آزادی‌های اجتماعی بیشتر طرفداری می‌کنند، از همین حالا رقابت جمعیتی را به حزب دموکرات باخته است. همین است که در ایالت‌هایی که جمهوری‌خواه‌ها قدرت را در دست دارند، قوانینی را به تصویب می‌رسانند که رأی دادن را برای اقلیت‌ها سخت‌تر می‌کند. مسیر فعلی جاده‌ای رو به تباهی است. جمهوری‌خواه‌ها چاره‌ای جز تغییر مسیر ندارند.

***

شکست سنگین انتخابات 2014، صرفاً دست‌انداز کوچکی برای دموکرات‌هاست؛ دست‌اندازی که از چرت زدن پشت فرمان بیدارشان کند و به تأمل و بازبینی وضعیت وادارشان کند. حزب جمهوری‌خواه احتمالاً بعد از چند شکست متوالی دچار تغییرات عمده‌ای خواهد شد و عرصه را دوباره برای دموکرات‌ها تنگ خواهد کرد. فعلاً، با توجه به ناهمخوانی بافت جمعیتی با ایده‌های حزب جمهوری‌خواه، غیر از دست‌اندازهایی شبیه به انتخابات اخیر، دور دور دموکرات‌هاست، اما بر خلاف آنچه شاید به نظر بیاید، آینده آبی نیست. این شکست شاید دموکرات‌ها را به تکاپو بیندازد تا از سلطه‌ی حزب جمهوری‌خواهی که احتمالاً در آینده‌ی نزدیک ظهور می‌کند، اجتناب کنند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s