سخنرانی حسن نصرالله در یادبود شهدای حزب‌الله

این سخنرانی دیروز سید حسن نصرالله را مقایسه کنید با اکثر سیاست‌مداران ایرانی. مقایسه کنید با صحبت‌های اکثریت مطلق اصولگرایان ایرانی که حزب‌الله را با خودشان یکی می‌دانند، شعار «مقاومت»شان گوش فلک را کر کرده و در فن بیان که هیچ، در خود صحبت‌ها و فکر پشت صحبت‌ها هم با رهبر حزب‌الله لبنان قابل مقایسه نیستند و صبح تا شب مشغول نفرت‌پراکنی و بریدن شاخه‌هایی‌اند که رویشان نشسته‌اند. در مورد اکثریت سیاست‌مداران اصلاح‌طلب هم که اصلاً حرف نزنیم که اگر این‌کاره بودند، وضع مملکت حالا این نبود. این گفتار وحدت‌طلبانه و امیدوارانه و روبه‌جلوی نصرالله را ببینید، شاید حسرت بخورید که چرا یکی از زبده‌ترین و هوشمندترین نیروهای دست پرورده‌ی جمهوری اسلامی ایران، نه ایرانی، که لبنانی است.

Israel And Hezbollah Conclude Prisoner Exchange

نصرالله:
قبل از هر چیز، اجازه بدهید اقدام وحشیانه‌ی داعش علیه کارگران مصری در لیبی را محکوم کنم. این اسلام نیست. ما همدردی خود را با قربانی‌ها اعلام می‌کنیم. این توهینی به اسلام، مسیحیت و مسیحیان است. مثل هر سال، یاد شهدایمان را گرامی می‌داریم و قبل از همه، سید عباس[موسوی، رهبر سابق حزب‌الله، کشته شده با موشک هلی‌کوپترهای اسراییل]، همسرش و پسرش. عباس، عماد[مغنیه] و راغب[حرب، از چهره‌های مقاومت شیعه‌ی لبنان علیه اسراییل، شهادت 1984]، رهبران مقاومت‌اند. آنها در گذشته‌اند، اما در قلب ما جا دارند. این شهدا، بنیان‌گذاران مکتب مقاومت، ملی‌گرایی و غرور عرب هستند. ما بسیار از آنها می‌آموزیم، مخصوصاً وقتی به بحث تنش فرقه‌ای می‌رسیم، چیزی که همه‌ی ما باید از آن اجتناب کنیم.

وقتی اسراییل لبنان را اشغال کرده بود، عماد، عباس، و راغب نمی‌گفتند «اسراییل باید خارج شود»، می‌گفتند «اسراییل نباید وجود داشته باشد». سی و سه سال پیش، مردان و زنانی جوان آمدند و مسئولیت به عهده گرفتند بتا برای لبنان بجنگند و بمیرند. ما شهدای زیادی را برای غرور، کرامت و ملتمان از دست دادیم، که آخرینشان شهدی قنیطره‌اند. تصویر عماد، این مرد ملی‌گرا، خالص و شجاع همچنان در ذهن دوستان و دشمنان ما هست. من به خانواده‌ی شهید رفیق[حریری]، به خاطر قتل دردناکش در 14 مارس 2005 هم تسلیت می‌گویم.

ما باید روشی برای دفاع استراتژیک علیه هر دوی تروریست‌ها به کار گیریم: تروریست‌های عرسال[در استان بقاع]، و اسراییل. ما از استراتژی امنیتی موجود در بقاع[شرق لبنان] برای پایان دادن به گروگان‌گیری‌ها و تبهکاری حمایت می‌کنیم. ابتدا باید توسعه را در بقاع شروع کنیم. باید از برنامه‌های اجتماعی حمایت کنیم و از دولت بخواهیم چنین کاری کند. در عرسال، ما با داعش و النصره طرف هستیم، و از عراق تا لیبی، اینها همه جا هستند. ما می‌توانیم با اینها بجنگیم، و تنها به اراده‌ی ملی نیاز داریم. در این آب و هوای بد، سربازان ارتش میهن‌پرست لبنان، ارتش سوریه و رزمنده‌های مقاومت در حال نبرد با النصره‌اند.

امروز سالگرد موافقت‌نامه‌ی ما با «جنبش آزاد ملی»[حزب میشل عون، بزرگ‌ترین حزب مسیحی] است که گامی مهم در اتحاد مردم بود. ابراز امیدواری می‌کنیم که چنین ارتباطاتی را با همه‌ی دیگر احزاب هم برقرار کنیم تا مردم لبنان را، از تمامی فرقه‌ها، با هم متحد کنیم. این امر مهمی است. تلاش داخلی ملی جدی‌ای برای اجتناب از خالی ماندن پست ریاست جمهوری وجود ندارد. به شما التماس می‌کنم منتظر توافق ایران و سعودی یا هر چیز دیگری نباشید. بیایید مستقل باشیم. ما مذاکره با جنبش مستقبل[حزب سعد حریری] را ادامه می‌دهیم. خوشبین هستیم و روند مثبتی می‌بینیم. من درک می‌کنم که گهگاه افرادی حرفی نامقبول می‌زنند تا مذاکرات را از دور خارج کنند. ما باید از رشد تقابل بپرهیزیم.

حالا، از منطقه صحبت کنیم. تعارضی هست. عده‌ای می‌خواهند لبنان جدای از رویدادهای منطقه باشد. دیدگاه دیگر این است که نه، نمی‌توانیم لبنان را از منطقه جدا کنیم و بیایید واقع‌بین باشیم. روزی که اسراییل تشکیل شد و فلسطین به یغما رفت، لبنان تحت تأثیر قرار گرفت. همه‌ی حوادث منطقه بر لبنان اثرگذار هستند. در این لحظه، آینده‌ی لبنان در منطقه هم شکل می‌گیرد و فقط محدود به لبنان نیست. اگر شما به لبنان اهمیت می‌دهید، باید به منطقه هم اهمیت بدهید. ما همیشه به دوستانمان می‌گوییم که لبنان بخشی از شام است و ما با درگیری عرب-اسراییلی مرتبطیم، اما عده‌ای واقعیت‌ها را نمی‌پذیرند.

من متوجه انتقاد از ما در مورد بحرین نمی‌شوم. البته درک می‌کنم، اما همان افراد، اپوزیسیون سوریه را مسلح کرد! ما خواستار تغییر رژیم در بحرین نیستیم! ما هوادار اصلاحات سیاسی در بحرین هستیم، و مداخله هم نکرده‌ایم! رژیم بحرین می‌خواهد به خاطر صحبت‌های شخصی من لبنانی‌ها را از بحرین اخراج کند. این شرم آور است.

ما اینک در شمال با گروه‌های تکفیری طرفیم، و مهم‌ترینشان هم داعش است. این تهدیدی علیه تمامی رژیم‌های منطقه و تمام ارتش‌هاست. داعش صرفاً تهدیدی علیه اقلیت‌ها نیست. تهدیدی علیه همه‌ی ساکنان منطقه است، و تهدیدی علیه دینمان اسلام. تنها اسراییل است که داعش را به عنوان تهدید نمی‌بیند. بقیه‌ی جهان چنین نظری ندارند. اسراییل حق دارد فکر کند داعش تهدیدی علیه اسراییل نیست. داعش، عمداً یا سهواً، منافع اسراییل را تأمین می‌کند. فلسطین به داعش هیچ ربطی ندارد. داعش هیچ اهمیتی برای فلسطین قائل نیست، بلکه مکه و مدینه را می‌خواهد. امیدواریم که برادران سعودی‌مان هم بیدار شوند.

ایتالیایی‌ها می‌خواهند عملیات ضدتروریستی‌شان را شروع کنند زیرا تروریسم با آنها 350 کیلومتر فاصله دارد. تروریسم ما در قلمون[منطقه‌ی مرزی سوریه با لبنان] بود! این تروریست‌ها، هیچ صبغه‌ای ندارند. رفتار داعش از صحابه، اهل بیت و دیگر رهبران بزرگ اسلام نشأت نگرفته است!

ما می‌توانیم با داعش و حامیانش مقابله کنیم. دفاعی که ما در برابر داعش می‌کنیم، دفاعی از یک فرقه یا اقلیت خاص نیست، دفاعی از اسلام در کلیت آن است. با افتخار باید گفت که جنگیدن علیه تکفیری‌ها، دفاعی از اسلام محمد است. ما نه از شیعه‌ها یا مسیحی‌ها، که از اسلام دفاع می‌کنیم! ما تا آخر جنگ می‌رویم. صبر ما، بی‌اندازه است. باید به آن همسایه‌های منطقه‌ای که همچنان از داعش حمایت می‌کنند گفت که بازی را تمام کنید. چگونه است که داعش تروریست است، اما جبهه النصره شورشی و انقلابی است؟! چه کسی را می‌خواهیم گول بزنیم؟! کافی است! نمی‌شود که اردن و عربستان با داعش بجنگند اما پول و تسلیحات برای النصره بفرستند! این دیگر چه منطقی است؟

اولویت‌هایی در کار هستند. اولویت اول ما صهیونیسم است و پروژه‌ی اسراییلی؛ اولویت دیگر، تکفیری‌ها و داعش است. هم قبایل سنی و هم قبایل شیعه در عراق با داعش می‌جنگند. آنها قهرمانان ما هستند. آنها منطقه را، از کویت تا مدینه، حفظ می‌کنند. ای حاکمان عرب! عراقی‌هایی که با داعش جنگیدند، تاج و تخت شما را حفظ کردند! گوش فرا دهید ای حاکمان خلیج! سر و صدا درباره‌ی یمن بس است. شما باختید. آنجا شورشی مردمی در جریان است. ما به رژیم بحرین می‌گوییم، که اصلاحات را در پیش بگیر! ما نه خواهان سقوط رژیم هستیم، نه طرفدار وقوع جنگی داخلی هستیم. اصلاحات، تنها چیزی است که برای بحرین می‌خواهیم.

در سوریه، تمام اپوزیسیون غیرتکفیری باید اجازه داشته باشد وارد مذاکره برای سازشی سیاسی شود. دولت آماده‌ی این است. منتظر ناتو و دیگران نباشید. آنها هیچ فایده‌ای ندارند. ما، به عنوان مردم منطقه، باید اقدام کنیم. آیا منتظر آمریکا نشسته‌اید؟ کشوری که ثروت ما را می‌دزدد؟ کشوری که بین ما تفرقه می‌اندازد؟ منتظر آمریکایی هستید که حامی دشمنمان اسراییل است؟! برادران! اگر شما به آمریکا تکیه کنید، به هرج و مرج تکیه کرده‌اید. به مقاومت تکیه کنید، به مقاومت لبنان و فلسطین! ما منتظر ناتو نیستیم. هیچ وقت هم به ناتو تکیه نخواهیم کرد. ما به قبایل عراق، به سنی‌ها و شیعه‌ها تکیه می‌کنیم. بیایید به سوریه برویم، به عراق برویم. بیایید به سراسر جهان عرب برویم. این رفتار «ابرقدرت»هاست. ما خواهان همکاری بین ارتش سوریه و ارتش لبنان هستیم، و همین طور همکاری بین دولت‌ها، در مسائل امنیتی و پناهندگان.

ما به خاطر شهدایمان عباس، ام یاسر[همسر عباس موسوی]، عماد و راغب، همان‌طور که در برابر اسراییل مقاومت کردیم، در برابر داعش هم به مقاومت ادامه خواهیم داد.


پ.ن: متأسفانه عربی‌ام آن‌قدرها خوب نیست که صحبت‌ها را از روی متن عربی ترجمه کنم. متن را از گزارش زنده‌ی توییتری یک لبنانی برداشته‌ام و پرش‌های متن، پاراگراف بندی گهگاه ضعیف، و اشکالات دیگری که قطعاً هست، به خاطر دو مرحله ترجمه و مشکلات طبیعی گزارش زنده و ترجمه‌ی دوباره‌ی آن است. متن انگلیسی رسانه‌ی حزب‌الله، المنار، از این خلاصه‌تر بود، و صفحه‌ی منتسب به حزب‌الله در گوگل پلاس هم تنها بخش‌هایی از مطلب را ترجمه کرده بود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s