پلیس‌های سوئدی و توانا

آموزشکده‌ی جامعه‌ی مدنی ایران، مطلبی را از صفحه‌ی یکی از روزنامه‌نگارهای خارج از ایران نقل کرده است که به ستایش از دو مأمور وظیفه‌شناس پلیس سوئد به خاطر انجام وظیفه‌ی پلیس نیویورک می‌پردازد.

اول) آموزشکده‌ی جامعه‌ی مدنی ایران البته به درستی تشخیص داده است که ذکر رنگ پوست کسی که توی متن «متهم» ذکر شده، هیچ ربطی به آموزش جامعه‌ی مدنی ندارد و صرفاً نشان‌دهنده‌ی پیوستن ایرانی نویسنده‌ی متن، ساکن پراگ، به گفتمان نژادپرستانه‌ی بخش بزرگی از محافظه‌کاران آمریکایی است. متن روزنامه‌نگار ایرانی نویسنده‌ی متن را اینجا بخوانید.

«…به سرعت وارد عمل می شوند و به شکل ماهرانه ای دو مرد سياه پوست را که با همديگر درگير شده بودند…». آموزشکده‌ی جامعه‌ی مدنی، «سیاه‌پوست» را به درستی حذف کرده است، و البته از اصلاح متن سخنی به میان نیاورده است.

دوم) آموزشکده‌ی جامعه‌ی مدنی ایران به طرز عجیبی تشخیص نداده است که کلمه‌ی دیگری در متن هست که به شکلی مشابه باید حذف می‌شد، اما نشده است. اینجا: «…پليس‌های سوئدی عليرغم کولی بازی های متهم…». شاید علت ماجرا، زندگی همکاران آموزشکده‌ی جامعه‌ی مدنی در جایی است که بحث نژادپرستی ضدسیاه پررنگ است، اما خبر خاصی از کولی‌ها و مباحث مربوط به کولی‌ستیزی نیست. اگر این حدس من درست باشد، این حذف یک کلمه و عدم حذف دیگری، نشان‌دهنده‌ی فاصله‌ی آموزشکده‌ی جامعه‌ی مدنی از جامعه‌ی ایرانی و اتنوسنتریسم‌اش با محوریت آمریکاست.

Screen_Shot_2015-04-24_at_12.46.39_PM

سوم) متن، حرکت پلیس‌های سوئدی در آمریکا را توی سر پلیس‌های کشوری که در آن زندگی می‌کنیم می‌زند:

« (چه شباهت‌ها و تفاوت‌‌های رفتاری بین این پلیس‌ها و پلیس‌های کشوری که در آن زندگی می‌کنید وجود دارد؟)». من البته در کشوری زندگی می‌کنم که پلیسش به تماشاگران در حال آبجو خوردن بعد از بازی فوتبال شلیک می‌کند و یکی را می‌کشد، در مرز به مهاجران شلیک می‌کند و ده‌ها نفر را می‌کشد، در خیابان‌ها به تظاهرات‌کننده‌ها حمله می‌کند و فرد مصدوم را در آمبولانس انتقال به بیمارستان شکنجه و بازجویی می‌کند، و عکاسی را با فحاشی یا حتی باتوم جواب می‌دهد، اما می‌دانم که پلیس سوئدی، «هیچ» اجازه‌ی قانونی برای «هیچ» عملی علیه مردم این کشور ندارد، و اگر کوچک‌ترین خطایی از پلیس سوئدی در این کشور سر بزند، ماجرا به جنجالی دیپلماتیک تبدیل می‌شود. این چهار افسر پلیس سوئد، در آمریکا، در اسپانیا، و در ایران، وضعیتی برابر با هر «توریست» دیگری دارند. سؤال بهتر این است: «چه شباهت‌ها و تفاوت‌های رفتاری بین این توریست‌ها و توریست‌های کشوری که در آن زندگی می‌کنید وجود دارد؟». چیزی که نویسنده‌ی متن، و آموزشکده‌ی جامعه‌ی مدنی نفهمیده‌اند یا بنا علاقه‌شان به آمریکا نخواسته‌اند بفهمند، استفاده‌ای است که منتقدان برخوردهای پلیس آمریکا از همین رفتار عادی چهار توریست سوئدی شاهد دعوا می‌برند و می‌پرسند «چه شباهت‌ها و تفاوت‌‌های رفتاری بین این پلیس‌ها و پلیس‌های آمریکا وجود دارد؟».

چهارم) در قطار دعوایی رخ داده است، راننده‌ی قطار دنبال پلیس گشته است، و چهار نفر که ضابط قانونی نیستند، طرفین دعوا را از هم جدا کرده‌اند، تا قطار به جایی برسد که پلیس وارد شود. در کجای این ماجرا، اتهامی متوجه طرفین دعوا شده است؟ تا جایی که پای پلیس نیویورک به ماجرا باز نشود، این دو نفر «متهم» نیستند. نویسنده‌ی متن از این دو نفر به عنوان متهم یاد کرده است، و آموزشکده‌ی جامعه‌ی مدنی هم این را بدون دستکاری نقل کرده است.

پنجم) شیفتگی نویسنده و احتمالاً آموزشکده‌ی جامعه‌ی مدنی به آمریکا، از اواخر متن هم پیداست، جایی که بعد از ذکر «کولی بازی» می‌گوید «پليس‌های سوئدی…مودبانه و به زبان فصيح انگليسی از متهم می پرسند…». تصور کنید توریست‌ها به زبان سوئدی، یا به زبان غیرفصیح ژاپنی حال «متهم» را می‌پرسیدند. ادامه نمی‌دهم.

ششم) البته از آموزشکده‌ی جامعه‌ی مدنی‌ای که با مطالبی در حد صفحه‌های عامه‌پسند فیس‌بوک مثل ویدیویی با تصاویر لب دریای شمال، یا خبر محکومیت اپیلاسیون، یا زندگی‌نامه‌ی علی اکبر شیدا در پی آموزش جامعه‌ی مدنی به جامعه‌ی ایران است انتظار زیادی است، اما کاش از این به بعد دقت بیشتری معطوف مطالب صفحه‌ی فیس‌بوک‌شان بشود.

پ.ن: از کامنت‌های پای مطلب توانا، آموزشکده‌ی جامعه‌ی مدنی ایران در فیس‌بوک:

«بابا این سیاها شورشو در آوردن به خدا هر غلطی خوششون میاد انجام می دن بعد تا یکی اعتراض کنه میگن رنگ من سیاهه تو نژاد پرستی .پرو سرتغ شرور از خلافکار همه سیاهن ولی آدمایه خوبیم هست بینشون همینا باعث می شه همرو با یه چشم نگاه کنن. خدا را شکر دوربین های مختلف واقعیت را نشون ميده». حرفی ندارم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s