مکاتب فکری یمن: جنگ یمن، و مکاتب فکری‌ای که از آن ظهور کرده‌اند.

العریانی:

مکتب «دوران طلایی صالح»

این مکتب یکی از اولین مکاتب پدید آمده بود، و اولین بار در 24 نوامبر 2011، حدود بیست و چهار ساعت بعد از کناره‌گیری علی عبدالله صالح از قدرت ظهور کرد. پیروان اولیه‌ی مکتب، طرفداران سرسخت او بودند که ناراحت بودند که تظاهرات به نفع صالح به پایان رسیده است و دیگر برای فریاد زدن نامش پولی دریافت نمی‌کنند؛ اما با گذشت زمان، افراد دیگری نیز به این مکتب پیوسته‌اند. در کل، پیروان این مکتب هم از توهم و هم از فراموشی تاریخی رنج می‌برند. آنها به شکلی مداوم از «دوران طلایی» حرف می‌زند و باور دارند که در 33سال حضور صالح در قدرت، «یمن، دوبی خاورمیانه بود». اکثر موافقان این مکتب، عکسی از صالح را در خانه‌شان، به احتمال زیاد در اتاق نشیمن، آویزان کرده‌اند و امیدوارند «دوران طلایی» را با نصب پسر صالح( احمد) به سمت رهبری کشور بازگردانند.

مکتب «خداوند سلمان را خیر دهاد»

پیروان این مکتب معمولاً از عکسی از سلمان یا پرچم عربستان سعودی به عنوان تصویر پروفایلشان در شبکه‌های مختلف اجتماعی استفاده می‌کنند. عجیب نیست که از آنها بشنوید «حتی یک یمنی بی‌گناه توسط ائتلاف سعودی کشته نشده است». بعضی از طرفداران این مکتب معتقدند که حملات هوایی، تسلیحات، یا بمب‌های خوشه‌ای که توسط ائتلاف سعودی روی یمن انداخته می‌شوند، از تکنولوژی‌ای برخوردار هستند که آنها را تنها به سمت حوثی‌ها و طرفدارانشان هدایت می‌کند. مخالفان مکتب «خداوند سلمان را خیر دهاد»، معمولاً پیروانش را کلاً خائن به وطن می‌دانند. برعکس باور عمومی، پیروان این مکتب به شکلی خودکار قابلیت دریافت پاسپورت عربستان سعودی را ندارند*.

مکتب «دواعش همه جا»

کسانی که به این مکتب می‌پیوندند معمولاً به عنوان حوثی شناخته می‌شوند و وضعیت ویژه‌ای دارند که به خاطر آن، اکثریت اطرافیانشان(غیر از موافقان) را به شکل دواعش یا تروریست می‌بینند. پیروان مکتب «دواعش همه جا»، رقیب طرفداران مکتب «خداوند سلمان را خیر دهاد» هستند. اغلب، موافقان این مکتب، تصاویر خشنی از قربانیان جنگی می‌گذارند( بعضی از عکس‌ها از غزه است) و آنها را به گردن چهره‌های برجسته‌ی مکتب «خداوند سلمان را خیر دهاد» می‌اندازند. تحقیق اخیری درباره‌ی دیدگاه‌های سیاسی نشان داده است که حدوداً شش نفر از هر ده نفر طرفداران این مکتب، تعریفی غلط از «فدرالیسم» ارائه کرده و آن را «توطئه‌ای غربی برای تقسیم یمن به شش کشور مختلف» دانسته است.

مکتب «بروند روتی‌‌شان را بخورند»**

مکتب «بروند روتی‌شان را بخورند»، مرموزترین همه‌ی مکاتب است. اکثریت پیروانش، خارج از یمن زندگی می‌کنند و کلاً پایشان را از کل قضایای یمن بیرون کشیده‌اند. به بیان ساده‌تر، آنها هیچ اهمیتی نمی‌دهند که چه اتفاقی دارد می‌افتد و می‌گویند که تمام گروه‌ها باید بروند «روتی بخورند». طرفداران این مکتب در همه جای جهان، از امارات تا لبنان تا آلمان و آمریکا، دیده می‌شوند. حدود ده درصد افرادی که به مکتب «بروند روتی‌شان را بخورند» تعلق خاطر دارند، در خارج از کشور حساب بانکی دارند. آنها وقتی که چندان مشغول خرید در شانل یا لویز ویتان نباشند، مشغول تماشای تلویزیون در خانه یا بحث‌های داغ درباره‌ی مملکت هستند. این بحث‌ها معمولاً به این ترتیب پایان می‌یابند که کسی، شعار مکتب را تکرار می‌کند: «بروند روتی‌شان را بخورند».

مکتب « من حاضر نیستم بر طبل بکوبم»(یا «حزب مبل‌نشینان یمن»)

پیروان مکاتب فکری پیش گفته، مکتب «من حاضر نیستم بر طبل بکوبم» را چیزی بیش از جوک نمی‌دانند. به باور آنها، این مکتب برای افراد بی‌تصمیم ساخته شده است که یا اراده‌ی پیوستن به مکاتب دیگر را ندارند، یا از ظرفیت ذهنی کافی برخوردار نیستند. موافقان این مکتب به شکلی مداوم توسط دیگران طرد می‌شوند. وقتی آنها به مکتب «دواعش همه جا» حمله می‌کنند، اعضای «من حاضر نیستم بر طبل بکوبم» اتهام می‌خورند که از دواعش یا عاشقان سلمان هستند. به شیوه‌ی مشابه، وقتی مکتب «خداوند سلمان را خیر دهاد» را مورد انتقاد قرار می‌دهند، متهم می‌شوند دوستدار حوثی‌ها هستند. به شکل خلاصه می‌شود گفت که در تلاششان برای عدم تعهد، پیروان مکتب «من حاضر نیستم بر طبل بکوبم»، انتقادهای زیادی را تحمل می‌کنند.

* این گزاره همچنان توسط دولت عربستان سعودی تأیید نشده است.
** روتی، یکی از انواع نان‌های یمنی است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s