گزارش سوریه

رویدادهای مهمی در جنگ سوریه در جریان است. جبهه‌های فعال و مهم فعلی همه در شمال کشورند. این خلاصه‌ی وضعیت فعلی است:
 
اول) شمال غرب: ارتش سوریه و نیروهای حامی آن در حال تکمیل تسلط بر استان لاذقیه‌اند. تمامی شهرها و روستاهای مهم به دست دولت بازگشته‌اند، و بعید است آتش توپخانه‌ی ترکیه بتواند مانع از رانده‌شدن آخرین بازمانده‌های شورشیان از لاذقیه شوند. لاذقیه، بعد از طرطوس، دومین استان سوریه خواهد بود که به شکل کامل در کنترل دولت است. بعد از تکمیل لاذقیه، نیروهای دولتی به دنبال تصرف کامل مرز استان ادلب با ترکیه خواهند رفت تا مانع از رسیدن کمک‌ها به شورشیان شوند. نبرد سختی در انتظار این نیروها خواهد بود.
Sin título
 
دوم) شمال شرق: شبه‌نظامیان کرد ی پ گ که در همکاری با گروه‌های شورشی دیگری از غیرکردها «نیروی دموکراتیک سوریه» را تشکیل داده‌اند، در حال پیشروی برای فتح کامل استان حسکه و اخراج داعش از این استان هستند، و با فتح شهر شدادی، راهشان به نظر هموار می‌رسد. حسکه بعد از طرطوس و لاذقیه، سومین استان بدون داعش سوریه خواهد بود. فتح کامل حسکه، مسیر داعش را برای جابه‌جایی نیرو و تجهیزات بین عراق و سوریه با مشکل بزرگی مواجه می‌کند. اگر این نیروها بتوانند حسکه را کامل از دستان داعش در آورند و موقعیتشان را ثبیت کنند، می‌شود انتظار داشت به سمت دیرالزور حرکت کنند. اتصال مناطق تحت تسلط نیروی دموکراتیک سوریه به بخش‌های تحت تسلط دولت سوریه در دیرالزور، به معنای قطع کامل رابطه‌ی مناطق تحت تسلط داعش در عراق و سوریه است. تلاش‌های اخیر داعش در دیرالزور برای تصاحب کامل شهر، از همین رو است.
Sin título
سوم) شمال حلب: رسیدن نیروهای حامی دولت سوریه به نبل و الزهراء، منجر به قطع راه ارتباطی شورشیان شمال حلب با شورشیان در جنوب حلب و استان ادلب شد. بلافاصله بعد از قطع این مسیر، شبه‌نظامیان کرد واقع در عفرین(غربی‌ترین «کانتون» کردها) حمله‌ی خود را به مناطق تحت تسلط شورشیان آغاز کردند و عملاً در کنار روسیه و دولت سوریه قرار گرفتند. احتمالاً نمادین‌ترین نبرد بین کردها و شورشیان، تسخیر فرودگاه نظامی منغ بود. فرودگاه منغ چند سال پیش با همکاری ارتش آزاد، النصره(القاعده در سوریه) و داعش از دست دولت سوریه در آمد. به قول یکی از طرفداران دولت سوریه در توییتر، شورشیان منغ را بردند، اما با همکاری با داعش جنگ را باختند. تمام توان ترکیه در حال حاضر ممانعت از تسلط ی پ گ بر شهر اعزاز در نزدیکی‌های مرز ترکیه است، تا جایی که طبق بعضی از گزارش‌ها، در حال جابه‌جایی وسیع نیروها از استان ادلب به اعزاز از طریق مسیری در داخل ترکیه است! شکست شورشیان شمال حلب برای ترکیه، شکست کامل برنامه‌های ترکیه در شمال سوریه است و این علت چنگ و دندان‌ نشان دادن‌های چند روز اخیر ترکیه است. جالب است که در دو-سه سال گذشته که این مناطق در اختیار داعش یا جبهه النصره قرار داشت، خبری از این جار و جنجال‌های ترکیه نبود، اما حالا که شبه‌نظامیان کرد و متحدانشان و دولت سوریه در حال کنار زدن القاعده و داعش‌اند، صدای ترکیه بلند شده است.
حالا ی پ گ تحت حمایت روسیه و آمریکا از دو طرف برای پاکسازی شمال استان حلب از داعش و باقی شورشیان سوری و غیرسوری می‌جنگد. یکی از شهرهایی که احتمالاً به زودی با حمله‌ی ی پ گ مواجه می‌شود شهر منبج در غرب رود فرات است. نخست‌وزیر ترکیه همچنان مدعی است اجازه‌ی عبور ی پ گ از رود فرات را نمی‌دهد، اما ی پ گ همین حالا در کرانه‌ی غربی رود فرات مستقر است.
Sin título
چهارم) شرق حلب: ارتش سوریه سه ماه پیش محاصره‌ی فرودگاه نظامی کویرس را شکست، و از آن به بعد مشغول نبرد با داعش در شرق حلب بوده است. امروز بالاخره ارتش و متحدانش موفق شدند مرکز استان واقع در شمال دریاچه‌ی جبول را از دست داعش درآورند. احتمالاً هدف بعدی نیروهای ارتش در این منطقه، حرکت به سمت شهر الباب باشد که در ده کیلومتری مناطق فعلی تحت تسلط دولت سوریه است. فاصله‌ی بین الباب و منبج آن قدر نیست که متصل کردنشان به هم زمان زیادی ببرد. اتصال مناطق تحت تسلط ی پ گ و متحدانش در نیروی دموکراتیک سوریه به بخش‌های تحت تسلط دولت سوریه در حلب، به معنای قطع کامل رابطه‌ی رقه و اغلب مناطق تحت تسلط داعش در سوریه با ترکیه، و سیل نیروها و تجهیزات ورودی از ترکیه است.
CbvJNrbW4AAGG5V
 
پنجم) رقه: در چند روز گذشته، نیروهای حامی دولت سوریه بر خلاف پیش‌بینی‌ها از استان حما به سمت رقه حرکت کرده‌اند و حالا طبق بعضی گزارش‌ها بعد از مدت‌ها دوباره وارد استان رقه شده‌اند(گزارش‌های دیگری خبر از رسیدن آنها به مرز رقه می‌دهد). رقه تا همین چند روز پیش، تنها استانی بود که اثری از نیروهای دولتی در آن نبود. حمله ‌‌‌‌‌‌‌به سمت رقه احتمالاً با این هدف انجام شده است که دولت‌های متخاصم عربستان و ترکیه نتوانند بهانه‌ای برای مشروعیت‌بخشی به حضور نظامی‌شان در سوریه پیدا کنند. حمله به شهر رقه برای آزادسازی‌اش، لابد بعد از پاکسازی داعش از مرز ترکیه و تثبیت موقعیت ارتش و شبه‌نظامیان کرد، از شمال توسط نیروهای کرد و از جنوب توسط نیروهای ارتش سوریه انجام خواهد شد.
شش) در روزهای گذشته درگیری‌های کم‌اهمیت‌تری در مناطق جنوبی‌تر هم واقع شده‌اند. مهم‌ترین این درگیری‌ها پیشروی محدود ارتش سوریه در استان درعا بوده است. هدف اصلی دولت سوریه در درعا هم رسیدن به مرز اردن و قطع مسیر ورود شورشیان و کمک‌های خارجی از طریق اردن است، که فعلاً اولویت چندانی نسبت به مرزهای شمالی و استان حلب ندارد. درگیری‌های پراکنده‌ای هم در حوالی شهر مسیحی‌نشین قریتین و شهر تدمر(پالمیرا) در استان حمص با داعش رخ داده بود. اگرچه بعید است این روزها اتفاق خاصی در قریتین و تدمر بیفتد، اما بازپس‌گیری آنها دو اثر مهم خواهد داشت: مسیر بازپس‌گیری صحراهای بی‌سکنه‌ی حمص را هموار می‌کند که اثر استراتژیکی ندارد، اما وضعیت دولت سوریه را روی نقشه‌ها و توی آمارهای مساحت تحت کنترل بهتر می‌کند، و مهم‌تر از آن راه ارتش سوریه به سمت شهر در محاصره‌ی دیرالزور را خواهد گشود.
 
هفت) یادتان لابد هست که یکی از تبلیغات طرفداران شورشی‌ها در رسانه‌های فارسی و غیرفارسی، عدم درگیری دولت سوریه با داعش بود. اگر مطالب من را پیگیری می‌کنید، لابد یادتان هست که همیشه عدم مجاورت این دو نیرو به هم را به عنوان دلیل عدم درگیری ذکر کرده‌ام. وضعیت حالا برعکس شده است. الان ارتش سوریه بیشترین درگیری را با داعش دارد، و اثری از درگیری بین داعش با دیگر شورشیان نیست. دلیلش هم دقیقاً همان عدم نزدیکی جغرافیایی است. هم در شمال و هم در جنوب مناطقی هست که داعش و دیگر شورشیان در همسایگی به سر می‌برند، اما هیچ کدام اولویتی برای آن منطقه قائل نیستند. کسانی که آن تبلیغات را می‌کردند، لابد حالا هم باید علیه ارتش آزاد و متحدانش بنویسند که چرا با داعش نمی‌جنگند.
Sin título
 
هشتم) مهم‌ترین جبهه، جبهه‌ی شمال حلب است، جایی که بازمانده‌های شورشیان، ی پ گ و متحدانش، ارتش سوریه و متحدانش، و داعش، حضور دارند. سرنوشت سوریه، اینجا رقم خواهد خورد. اگر آمریکا همچنان از ورود تمام‌عیار ارتش ترکیه به شمال حلب حمایت نکند، و اگر روسیه همچنان به حمایتش از دولت سوریه و شبه‌نظامیان کرد ادامه دهد، و اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای نیفتد، جنگ سوریه به سرعت در سراشیبی پایانی قرار خواهد گرفت.
 
نهم) در مذاکرات آتش‌بس، شورشیان سوری خواهان توقف حملات هوایی روسیه به جبهه النصره‌ای شده‌اند که از دید آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل و اکثریت مطلق طرف‌های درگیر گروهی تروریستی است. اگر مشروعیتی برای شورشیان سوری باقی مانده باشد، اقداماتشان در چند ماه گذشته همان مشروعیت را هم بر باد داده است.
 
 
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s